Bosna Hersek Turu

Anasayfa > YURTDIŞI TURLARI > Balkan Turları > Bosna Hersek Turu
3 Gece - 4 Gün

Bosna Hersek Turu - Tur Programı

1. Gün - ISTANBUL - SARAYBOSNA

Havaalanında yetkili rehberimiz tarafından karşılama yapıldıktan sonra Vidikovac (bakiya) tepesinden Saraybosna’yı kuşbakışı seyrediyoruz. Osmanlı Çeşmesi’nden su içipve Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan Saraybosna’ya giriş yapıyoruz. Tarihi askeri kışla binası Beyaz Tabyanın gezilmesinin ardından 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in mezarının bulunduğu Kovaçi şehitliğini ziyaret ediyoruz. Öğlen yemeği olarak dünyanın en nefis böreği olan Boşnak Böreği ziyafetinin devamında Avrupa’da Anadolu’nun izdüşümü Başçarşı’daki turumuza başlıyoruz. Başçarşıda 300 yılı aşkın süreyle çeşmelerinden ab-ı hayat akan esnaf sebili önünde güvervinlerle fotoğraf çektirdikten sonra Moriça Han'da Türk çayıyudumlayıp kısa bir dinlenme molası veriyoruz.  Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in yaptırdığı, ıhlamur kokulu bahçesi, şadırvanı ve türbeleriyle Gazi Hüsrev Begova camiini gezip tarihi ve mimarisini dinleyip İnşa edildiği tarihten bu güne eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi’ni görüyoruz. Orijinal güneş sistemli saati ile Osmanlı Sahat Kulesini, Gazi Husrev Beg Bezistanını, Doğu ile Batının buluşma noktasını, Merkez Katolik katedralini, Saraybosna Güllerini (Savaş zamanı bir bomba ile beşten fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalar)arkada bıraktıktan sonra 5 Şubat 1994’te “Pazar Yeri Katliamı” olarak anılan ve 67 kişinin hayatını kaybettiği Markale Semt Pazarına uğruyor ve hayatını kaybedenleri bir kez daha hatırlamış oluyoruz. Fırın yeri katliamının yapıldığı noktayı görüp 6 Nisan 1945’te Yugoslav ordusu tarafından Almanların işgalindeki Saraybosna’nın kurtarılışı anısına yakılan sönmeyen ateşten birer kare fotoğraf almayı unutmuyoruz. Turumuzun devamında Aliya Izetbegoviç Parkı ve parkta sürekli satranç oynayan Saraybosnalıları, İsa’nın kalbi merkez Ortodoks kilisesini,

Kendine has mimarisiyle Papagayka binasını, 450 yıllık mazisiyle Bakrbabina Camiini ve eski çınarlarıyla at meydanını görüyoruz. Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin (Hünkâr) Köprüsü’nü

Fatih Sultan Mehmet adına inşa edilen Hünkâr Camiini, Şeherçayina köprüsünü, Bosna Savaşında günlerce yanan, binlerce el yazması eserin yok olduğu eski meclis günümüzün kütüphane binası olan Vyeçnitsa (vjecnica)’yı gezerek gezimizi bitiriyoruz. Akşam yemeğinde Başçarşı’da Boşnak Çevabiikramımız olacak. Sonrasında Başçarşıda çay ve trileçe için de zamanımız yok değil.

Otelimize geçerek bir sonraki güne hazırlanıyoruz.

2. Gün - SARAYBOSNA – KONJIC – JABLANICA – MOSTAR – BLAGAJ – POCİTELİ – SARAYBOSNA

Otelde açık büfe kahvaltının hemen ardından yola koyuluyoruz. Mostar yolu üzerinde Konyits şehrinde TİKA tarafından restore edilen 4.Mehmet Köprüsünde mola veriyoruz. Vaktimizin durumuna göre Peçina mağarasında şelale kıyısında birer Boşnak kahvesi içerek yola devam ediyoruz. Mostar yolu üzerinde ikinci durağımız, Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mareşal unvanını aldığı çarpışmanın yaşandığı Yablanitsadaki köprü ve 2.Dünya savaşı müzesi olacak. Bir tabiat harikası olan Kravica şelalelerini görmeden dönmek de istemeyiz. Bosna’nın Adriyatik’e açılan noktasında Macar ve Türk izlerini taşıyan Poçiteli Köyünde kale burçlarına tırmandıktan sonra Blagay’a hareket zamanı. Buna nehri üzerinde şelale manzaralı Boşnak kahvesi. Gözü ve ruhu dinlendiren 550 yıllık Alperenler Tekkesini ziyaret gezimizin vazgeçilmezi.

Avrupa’nın tek kaynaktan çıkan en büyük suyu olan Buna nehri kıyısında, öğle yemeğinde nar şerbeti eşliğinde Neretva’da yetişen kırmızı benekli alabalık ikramımız var.

Blagay’dan sonra Mostar’a geçiyoruz. Sırasıyla tarihi Eğri Köprü, Osmanlı inceliğinin cnlı şahidi Tabakhane Camii, Hamamı ve tabakhane meydanı gezimizin içerisinde. Mostar’da Bosna tarihiyle efsaneleşen tarihi Mostar Köprüsünü önce ırmak kıyısından fotoğrafını çekiyoruz. Bu arada köprüden atlamak isteyen gençler sizden bahşiş toplamak isteyecekler. Sokollu Mehmed Paşanın Defterdarlarından Koski Mehmet BeyinCamiini, dönüşte Karagöz bey Medresesini gördükten sonra Mostar’dan ayrılıyoruz. Mostar gezimizde sırada Saraybosna yolu üzerindeki Yablanitsa’da şehrinde kuzu çevirme ikramımız var. Saraybosna’ya dönüyor ve gezimizi noktalıyoruz.

3. Gün - SARAYBOSNA – TRAVNİK – JAJCE AHMICI - SARAYBOSNA

Otelde açık büfe kahvaltı yaptıktan sonra ilk olarak acının ve mücadelenin canlı şahidi Savaş Tünelini geziyoruz. İgman Dağı’nın eteklerinde Saraybosna’nın su kaynağı olan Vrelo Bosna'da tabiat gezintisi yapıyoruz. Osmanlının eski ordu güzergâhından ilerleyerek Kiseljak’a varıyoruz. Kiselyak'ta maden sulu poğaça ikramının ardından yüzyıllardır şifa kaynağı olan ekşisuyu kaynağından içiyoruz. Yanınıza şişe almayı unutmayın. Fatih Sultan Mehmet'in otağını kurduğu ve Ahitname'yi yazdığı Milodraj (konaçi) köyü ve Boşnak köy tatlarının ardından Travnik yolunda Bosna'nın eşşiz lezzetlerinden tavuk çevirme ikramı var öğle yemeğinde. Travnik yolunda Bosna savaşı sırasında 116 insanın şehit edildiği Ahmiç Köyü’nü ziyaret ediyor ve acılarını hatırlıyoruz. Sonrasında Travnik’e hareket ediyoruz. Travnik’te bir dönem Malkoçoğlunun da Bosna beyliği yaptığı Osmanlı Kalesi’nden şehre bakış, Dokuzi kaynaklarından soğuk su içip, Yeni camii ve Defterdar Abdullah paşa türbesine uğruyoruz. Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezintimiz sırasında Alaca Cami (Şarena Dzamija ) ve arastasını görüp, meşhur Travnik koyun, keçi peyniri almayı ihmal etmiyoruz. 92 – 95 Savaşı’nda şehit olmuş ilk Türk olan Selami Yurdan’ın kabri, Kalibunar camii, günümüze ulaşmayı başarabilmiş vezirlerin türbeleri, Ali aga Camii, Saat kulesi gezimizin diğer ayrıntıları. Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Vodadaki kısa gezintimiz esnasında Lutfina Kahve'de Boşnak kahvesi ve bol cevizli ev baklavası ikramı var. 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesini gezdikten sonra bir buçuk saatlik bir yolculuğun ardından

Saraybosna’ya dönüyoruz.Başçarşıda Geleneksel Boşnak ev yemekleri ziyafeti ve Başçarşıda gezintiden sonra otele intikal.

4. Gün - SARAYBOSNA – İSTANBUL

Otelde açık büfe kahvaltı yaptıktan sonra ilk olarak acının ve mücadelenin canlı şahidi Savaş Tünelini geziyoruz. İgman Dağı’nın eteklerinde Saraybosna’nın su kaynağı olan Vrelo Bosna'da tabiat gezintisi yapıyoruz. Başçarşıda gezi ve alışverişten sonra havaalanındanuğurlama.

Bosna Hersek Turu - Fiyat Bilgisi

Paket 1
Double
Single
0-2 Yaş
2-6 Yaş
6-12 Yaş
EUR 230.00
EUR 0.00
EUR 0.00
EUR 0.00
EUR 0.00

Bosna Hersek Turu - Şartlar

1
İptal
İptal ve İade ” tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
2
Grup
3
Sözleşme
4
Uçak Bileti
5
Rötar
6
Mil
7
Vize Ücreti
8
Odalar
9
Çocuk İndirimi
10
Kayıt
11
Kahvaltı
12
Sehir Turu
13
Paket
14
Ekstra Tur
15
Seyahat Sigortası
16
Sağlık
17
Eşya
18
Cep Telefonu
19
Bagaj
20
Değişiklik

Dahiller / Hariçler

Dahil Olanlar
Tüm transferler
Belirtilen otellerde konaklama
Ekstra harcamalar (sabah , oglen ve aksam yemekleri)
Havalimani vergileri
Sehir turu
Turkce Rehberlik Hizmeti
Hariç Olanlar
Yurt dışı çıkış harcı 15 tl
Şahsi harcamalar
Belirtilen hava yollari ile gidis – donus ekonomi sinifi ucak bileti.
Bosna Hersek Turu - Vize Durumu
img-responsive
img-responsive
img-responsive
img-responsive

Türk vatandaşları 60 güne kadar vizeden muaftır.

• Yurt dışı seyahat sağlık sigortası